Tarcal
Tarcal az Alföld és a Zempléni-hegység találkozásánál, a legjobb minőségű hegyaljai szőlőtáblák ölében fekszik. Neve az Árpád korabeli Tarcal fejedelem nevéből ered.
Tarcalon és környékén, beleértve Tokajt és Bodrogkeresztúrt, amely települések 10 kilométeren belül vannak, aktív turisztikai tevékenység folyik.
A téli hónapokban az egyik legforgalmasabb rész a tarcali sípálya, ami megközelíthető autóval, kerékpárral vagy akár gyalogosan Tarcal központjában lekanyarodva a Tv-adóhoz. A Kopasz-hegy északi oldalán húzódik a 600 méter hosszú sípálya. A pálya kétharmad része egyenletes, sima, kék, tanuláshoz kiválóan alkalmas korosztálytól függetlenül kezdők számára, az alsó harmada meredekebb, talán pirosnak is mondható. A pálya végig egyenletes lejtésű.
Szintén a Kopasz-hegy ad otthont a melegebb és/vagy szelesebb hónapokban sárkányrepülés szerelmeseinek. A sárkányrepülők kiindulási pontja a kilátó. A sárkányrepülő mellett az utóbbi években a kyte szerelmesei is egyre sűrűbben látogatnak Tarcalra.
Tarcal ideális kiindulási pontja a bakancsos, természetjáró turizmusnak is. A Nagy Kopasz-hegy unikumai azok a növények, amelyek csak itt találhatók az egész országban. Ilyen például a fokozottan védett 18-féle orchidea. A hegy madárvilága gazdag. Viszont a messze földön híres gyurgyalagállomány még megvan, s a gázlómadarak is itt repülnek át a Taktaközből a Bodrog-zugba és vissza.
Az állatok kedvelői a kisebb udvarházaknál működő mini-lovardákban hódolhatnak a lovaglásnak. A Dankó udvarház lovai például kényelmes sétával a szálláshelytől 10 percre találhatók.
A Homokos tó, vagy más néven Tarcali tó a Tokaj Nagy Kopasz-hely lábánál fekszik. A bányató nem alkalmas a fürdőzésre, mert már közvetlenül a parttól hirtelen mélyül, viszont kiváló lehetőség a horgászásra.
Kenuzásra, csónakázásra, kisebb-nagyobb vízi túrákra a Tokajt és Tarcalt összekötő csatorna a legalkalmasabb, a lápvilág látványa pedig minden természetjárót lenyűgöz, felidézve a régi magyar írók novelláinak, regényeinek hangulatát. A páratlan szépségű növényvilágot csak az állatvilág sokszínűsége lépi túl.
A térség nemrég állami támogatással épült és a közeljövőben bővítésre kerülő kerékpár útjait mindenki bártan használhatja egyénileg vagy csoportosan szervezett kikapcsolódásként. A Tokajból induló kerékpártúrát már ötödik éve rendezik meg, a tavaszi tekergés két távon valósul meg. A hosszabb (70 kilométeres) körben a bringások megismerkedhetnek Hegyaljával és annak borászataival, pincészeteivel. A rövidebb táv már inkább családbarát túra, ott 25 kilométert lehet megtenni túravezető irányításával. A délelőtti órákban rajtoló kerékpáros túra nem verseny, inkább egy baráti összejövetel, amely a Tokaj Fesztiválkatlan parkolójában a Kóstolja meg Magyarországot Tokajban programhoz is kapcsolódik.
Tarcal a világörökségi területhez tartozik. Neves borvidékként tartják számon. Kedvező természeti adottságokkal rendelkezik (domborzat, talaj, mikroklíma). A térség magas fokú szőlőkultúrája, kiemelkedő borászati hagyományai világszerte ismertek. A helyi pincészetek kiváló borászati szakértelemmel rendelkeznek. Rendkívül színes idegenforgalmi programok várják az ide látogatókat. A vendégház földrajzi fekvése nagy előny, hiszen a falu közepén található, minden helyi turisztikai látványosság könnyedén megközelíthető.
Tarcal nevezetességei:
Degenfeld-kastély:
Gróf Degenfeld család német–magyar származású, Tokaj hegyalján fontos szerepet töltöttek be. Gróf Degenfeld Imre egyik alapító tagja volt az 1857-ben alakult Tokaj-Hegyalja Bormívelő Egyesületnek. A háborúk után Degenfeld Sándor (1922–) vagyonától megfosztva Romániában élt. 1963-ban Németországba költözött feleségével, Bethlen Ágnessel. A család 1994-ben visszavásárolta a szőlőbirtokot, vele együtt a kastélyt is, melyet felújítva kastélyszállóként nyitottak meg 1996-ban. A Terézia kert lett a szőlő birtok középpontja, ebben helyezkedik el a kastélyszálló. A Degenfeld-kastély 2700 méterre található, ami kényelmes félórás sétával, vagy akár a pályázatban beszerezni kívánt kerékpárral 10 perc alatt megközelíthető.
Andrássy-kúria:
Az 1400-as években épült meg a mai szálloda épülete alatt futó 500 folyóméteres, máig használt pince. Az 1700-as években barokk stílusban épült meg Andrássy Kúria főúri udvarház. Az 1753-as összeírás szerint Gróf Károlyi Ferenc úr kúriája lett. Az Andrássyak tulajdonába az 1830-as években került, azután átépítették. Andrássy György majd örököse, Andrássy Dénes volt a tulajdonosa. Az ő családjuk és leszármazottaik lakták a II. világháborút követő államosításokig. Az Andrássy Rezidencia Wine & Spa 2008. májusában nyitotta meg kapuit. A szálló 5 csillagos, ami igen költséges kikapcsolódást jelent. Az Andrássy-kúria 12 méterre, vagyis gyalog 1 perc sétára található. A szálloda wellness szolgáltatásai nem csak az éjszakát is ott töltő vendégek számára érhető el, hanem bármely felfrissülni vágyónak.
Római katolikus templom:
Gótikus plébániatemploma a 15. században épült. A templom 1562-ben a reformátusok birtokában volt. Az egykori kéttornyú templomnak ma már csak az egyik tornya áll. A protestánsok 1671-ig használták. Miután II. Rákóczi György özvegye Báthory Zsófia katolikus hitre tért, a tarcali templomból is eltávolíttatta a protestánsokat. 1776-ban barokk stílusban átépítették. 1834-ben földrengés miatt megsérült, a sérüléseket 1836-ban és 1856-ban hozták rendbe. A templom 450 méterre található a tervezett szálláshelytől, ami gyalog körülbelül 6 percet jelent.
Római katolikus kápolna:
17. századi, késő barokk stílusú, eredeti hangulatú kis kápolna. A kápolna 450 méterre található a tervezett szálláshelytől, ami gyalog körülbelül 6 percet jelent.
Szent Teréz kápolna:
A kápolnát 1749-50-ben építtette Gróf Grassalkovich Antal, Drese Gottfried mesterrel uralkodójának Mária Teréziának, hálából adományaiért. A kápolnát Szent Teréz tiszteletére szentelték fel, ugyanis a hagyományos tarcali szüretkezdő napon október 15-én Teréz napján a katolikus hívők búcsújárással tisztelegtek a szent előtt. A második világháború után a kápolnát hamar kifosztották. Volt olyan is a rongálók között, aki a kápolna fából készült dísztárgyaiból és berendezéseiből rakott tűzön sütötte a szalonnáját. Az épület ovális alaprajzú, gömbsüveg boltozatú, homlokzatán alacsony torony található, a bejárat feletti gerendás szerkezetű karzatra kis falépcsőn lehetett feljutni. A ma már romos állapotú kápolnát utoljára az 1980-as évek végén újították fel kívülről, ekkor épült a kápolnához vezető jó minőségű szilárd burkolatú út is. A kápolna 2015 második felében teljes körű felújításon esett át. A kápolna a vendégháztól 3100 méterre található, ami kerékpárral 10 perc, kényelmes sétával 40 perc.
Tarcali zsinagóga:
A zsinagóga az 1800-as években épült. Domboldalon szabadon álló, téglalap alaprajzú épület. Íves, törtvonalú oromzatos Dél-nyugati homlokzatához lépcsőház kapcsolódik. A vendégháztól a távolság mindössze 75 méter, ami alig 1 perces sétát jelent.
Református templom:
1797-ben épült, késői barokk stílusban. A keresztény hit új formája annyira felerősödött Tarcalon, hogy a XVI. században már református gimnázium működött a városban. A XVII. század második felére a tarcali református gimnázium színvonala megengedte, hogy az akkori gimnáziumi tananyagon túlmenően filozófiai és teológiai tárgyakat is taníthattak. A református hivők templomának felépítését végül 1772-ben engedélyezte Mária Therezia egy hegyszakadékban, de csak annyi helyen, ahol a gyülekezet tagjai állva elférnek. Hogy mégis ilyen nagy lett a templom köszönhető a tarcali református egyház akkori gondnokának báji Patay Sámuelnek, aki Bájról is Tarcalra rendelte jobbágyait és a tarcali reformátusokkal együtt azokat is felállította egy négyszög alakú helyre.Legenda vagy igaz történet ma már nem lehet tudni. A templom 10 változatú orgonáját 1877-ben Jónás János építette Nagyváradon. A vendégháztól a templom 230 méterre található, ami 3 perces sétát jelent.
Áldó Krisztus Szobor:
2014. májusában ajánlotta fel a szobrot Petró Attila, a gávavencsellői Nyír-Márvány Kft. tulajdonosa. Az általa megálmodott szobrot szobrász barátai valósították meg. A szobor öt gránit tömbből áll, mely 8,5 méteres magasságával és közel 50 tonna súlyával Európa legnagyobb Jézust ábrázoló gránit szobra. A több, mint 1400 kilométeres Mária út egyik megállójaként is funkcionál a szobor, az őt körülölelő sétánnyal. A szobor a szálláshelytől 1900 méterre van, ami fél óra gyalogosan.
Tarcal vezér szobor:
Tarcal vezér szobra egy 220 cm-es egészalakos bronzszobor kő talapzaton. A legenda szerint Ond, Ketel és Tarcal vezér, miután az erdőn áthaladtak, a Bodrog folyó mellett lovagoltak. Sebes vágtában nyargaltak fel a magas hegy csúcsára, és Tarcal ért fel elsőnek a hegyoromra. Ezért a hegyet attól a naptól kezdve mostanáig Tarcal hegyének nevezték. A három úr a hegy csúcsáról, ameddig csak a szem ellát, körös-körül megszemlélte a földet; kimondhatatlanul meg is szerette azt, és mindjárt azon a helyen, pogány szokás szerint, egy kövér lovat ölve le, nagy áldomást csapott. A szobor a vendégháztól 450 méterre található, ami gyalogosan 5 perc.